Dżuma – Albert Camus

Dżuma” to wydana w 1947 roku metaforyczna powieść francusko-algierskiego pisarza Alberta Camus. Książka opowiada o pladze dżumy, która ogarnęła miasto Oran w północnej Afryce. Bohaterowie poprzez swoje zachowania przedstawiają jak zaraza, uwięzienie i ekstremalne sytuacje wpływają na ludność, a autor zadaje pytania egzystencjalne dotyczące każdego człowieka.

Fabuła

Akcja powieści “Dżuma” ma miejsce w latach 40-tych XX wieku (https://www.taniaksiazka.pl/dzuma-albert-camus-p-865367.html), ale uważa się, że oparta została na wydarzeniach jaki odbywały się w Oranie w 1849 roku, kiedy panowała epidemia cholery i umarł znaczny procent ludności. Głównym bohaterem i narratorem książki jest doktor Bernard Rieux, który w obliczu zagrożenia stara się walczyć o życie pacjentów i przynieść im ulgę w cierpieniu. Lekarzowi pomagają dziennikarz o nazwisku Rambert i urzędnik Grand. Mieszkańcy początkowo lekceważą pierwsze oznaki epidemii, żyją jak zawsze i spędzają pierwsze dni beztrosko na zabawie. Po pewnym czasie sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli i miasto trzeba zamknąć i odizolować od reszty świata. Ludzie zmieniają się z dnia na dzień i przybierają różne postawy. Jedni bohatersko pomagają, a inni popadają w obłęd, przygnębienie, albo dokonują okrutnych czynów, aby za wszelką cenę przetrwać.

Symbolika powieści

“Dżuma” to powieść o znaczeniu uniwersalnym. Albert Camus poprzez ukazaną historię pokazuje pewne prawdy dotyczące ludzkości i świata. Epidemia, która pustoszy Oran symbolizuje zło znajdujące się każdym człowieku i z którym każdy powinien walczyć. Dżuma symbolizuje także wojnę, totalitaryzm i żywioł, którzy może przyjść nagle i wszystko zniszczyć, a ludzie nie mogą mieć na niego żadnego wpływu. Autor powieści stworzył swoje dzieło w wyniku swoich własnych doświadczeń życiowych – przeżył wojnę, śmierć bliskich i wiedział co to znaczy czuć się stale zagrożonym.

Kilka słów o autorze

Albert Camus (1913-1960) był pisarzem, eseistą i dramaturgiem urodzonym w Algierii w rodzinie francuskich osadników. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu w literaturze zwanego egzystencjalizmem. W czasie II wojny światowej zajmował się redagowaniem pisma podziemnego „Combat” w Paryżu, a po wojnie ostro krytykował Stalina i ujawnił niektóre zbrodnie ZSRR. W 1957 roku Camus otrzymał Nagrodę Nobla z literatury za swoje dzieła, w których ukazywał znaczenie sumienia ludzkiego. Do najsłynniejszych dzieł pisarza należą:

  • “Mit Syzyfa” (1942)
  • “Obcy” (1942)
  • “Nieporozumienie” (1944)
  • “Człowiek Zbuntowany” (1951)
  • “Upadek” (1956)
  • “Wygnanie i królestwo” (1957).
Ludzie zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com

Wiedźmin. Tom 4. Czas pogardy

Wiedźmin. Tom 4. Czas pogardy (https://www.taniaksiazka.pl/wiedzmin-tom-4-czas-pogardy-andrzej-sapkowski-p-508352.html) to kolejna część bestsellerowej serii fantasy – Sagi o Wiedźminie autorstwa znakomitego polskiego pisarza, Andrzeja Sapkowskiego, bezpośrednia kontynuacja “Krwi Elfów”. Opowiada o przygodach wiedźmina, Geralta z Rivii, który za wszelką cenę stara się sprostać swojemu niełatwemu przeznaczeniu. Została przetłumaczona na wiele języków obcych, na podstawie serii powstała również bestsellerowa seria gier wideo oraz serial na platformie Netflix, który zdobył uznanie widzów na całym świecie.

Fabuła

Geralt usilnie stara się znaleźć informacje na temat tajemniczego Rience’a, który od dłuższego czasu próbuje wytropić Ciri. Wiedźmin postawił sobie za cel zapewnienie bezpieczeństwa królewnie Cintry i znalezienie wszystkich jej potencjalnych wrogów. W tym celu udaje się do wątpliwej jakości “adwokata” Codringhera, który przekazuje mu część istotnych informacji na temat obecnej sytuacji Ciri… Tymczasem wspomniana królewna właśnie jedzie wraz z Yennefer na Wyspę Thanedd, gdzie odbyć się ma wielki zjazd wszystkich czarodziejów. Na konwencie najznakomitsi magowie Północy dyskutować będą o światowej sytuacji. Ciri natomiast ma być oddana na nauki do czarodziejskiej szkoły dla dziewcząt, do Aretuzy, gdzie ma zgłębiać tajniki panowania nad swoją mocą. Królewna nie jest temu chętna, co szybko wychodzi na jaw i powoduje, że decyduje się na desperacki, spontaniczny krok. Czy Yennefer uda się przekonać Ciri do podjęcia nauk w Aretuzie? Jak zakończy się szumnie zapowiadany magiczny konwent na Wyspie Thanedd? Przede wszystkim, jaką rolę we wszystkich tych wydarzeń odegra Geralt z Rivii, która dla ochrony życia Ciri zdolny jest do absolutnie wszystkiego?

Klasyka gatunku

Wartka akcja, doskonała narracja i niesamowity klimat, w jakim powieść jest utrzymana spowodowały, że Saga o Wiedźminie zdobyła rzeszę fanów w Polsce oraz na całym świecie. Wśród naszych rodaków, twórczość Andrzeja Sapkowskiego uznawana jest już za prawdziwą klasykę literatury fantasy, obok której nie może przejść obojętnie ani jeden koneser gatunku. Cechą charakterystyczną jest splot tradycyjnych fantastycznych motywów z iście rodzimymi, swojskimi elementami zaczerpniętymi ze słowiańskich opowieści ludowych. Czytelników ujmuje misternie wykreowany świat, błyskotliwe i niebanalne dialogi, skomplikowane charaktery licznych postaci, dramatyzm wydarzeń i pikanteria gorących uczuć. Wszystko, co potrzeba dobrej powieści, znajduje się w “Czasie Pogardy”.

Ludzie zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com

W rękach mafii

Romans i mafia w jednej książce to doskonały przepis na sukces. To taka książka, która spotka się z pozytywnym odbiorem wśród wielu osób poszukujących ciekawego dzieła literackiego. Czy jest to książka dobra tylko dla kobiet? Na pewno w dużej mierze panie chętniej będą sięgały po takie propozycje, ponieważ będzie się tam przewijało dużo motywów miłosnych. Jednak całkiem możliwe, że również panowie dobrze odnajdą się tej tematyce, dzięki czemu będą mogli spędzić przyjemne chwile z książką w ręce. Taką książką jest na pewno “Serce gangstera. Gangsterzy. Tom 1” Anny Wolf.

W zamian za dług

Nick to człowiek, który lubi wpadać w kłopoty. Już taki ma dar i jakoś zawsze pakuje się w jakieś tarapaty. Wszystko przez to, że lubi hazard, jednak nie ma ręki doi gry. Tym razem Nick podpadł rosyjskiemu gangsterowi, który jest właścicielem jednego z kasyn w Vegas. Aleksiej Tarasow znany jest ze swojej brutalności i chęci odzyskania pieniędzy, które do niego należą. Kto nie ma takich pieniędzy ląduje w rynsztoku w ciemnej alejce z kulką w głowie. Nick nie ma zamiaru zginąć, dlatego proponuje oryginalny zastaw – swoją siostrę. Aleksiej nigdy nie idzie na takie ustępstwa, ale widząc Chloe na zdjęciu jest zafascynowany. Dlatego godzi się na taki układ w zamian za dług Nicka. Co prawda Nick próbował się z tego wykręcić, jednak z Tarasowem tak się nie pogrywa. Niczego nie świadoma Chloe zostaje porwana i uwięziona przez Rosjanina. Jest zupełnie zaskoczona sytuacją na którą nie chce się zgodzić.

Więźniarka i oprawca

Z bratem dziewczyna najchętniej sama by porozmawiała, bo nie może uwierzyć, że ten wywinął jej taki podły numer. Do tego nie ma zamiaru być uległą więźniarką, która będzie robić wszystko co Tarasow sobie zażyczy. Jednak jej więzienie nie przypomina tradycyjnych cel. Dziewczyna ma bogato wyposażony pokój, własną pokojówkę w towarzystwie której może spacerować po całej willi Tarasowa. Jej słowne potyczki z gangsterem pokazują, że pomimo tego, iż ta dwójka ma siebie dość, to jednak przyciąga ich do siebie ogromny magnes pożądania. Czy tak skończy się ich historia? Oczywiście, że nie. Aleksiej będzie musiał stać się obrońcą Chloe, ponieważ brat wpakuje ją w kolejne kłopoty i inny gangster będzie chciał ją zabić. Czy mu się to uda? “Serce gangstera. Gangsterzy. Tom 1” Anny Wolf to wspaniały romans mafijny, który jest jedną z najlepszych propozycji do czytani. To wspaniały pierwszy tom, który otwiera serię książek cieszących się dużą popularnością.

Ludzie zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com